Sedmička na Sokolské
Historie domu Sokolská 7 Olomouc sahá dle dochovaných záznamů až do roku 1606, kdy zde stál starobylý měšťanský dům. Asi za sto let pak dům koupily sestry řádu svaté Voršilky a zbudovaly zde klášter s malým kostelem. Za dalších cca sto let pak vlastnil dům obchodník s vínem a v roce 1810 byl dům přestavěn v klasicistním stylu. V roce 1834 byl dům vyzdoben antikizujícím portálem a podokenními reliéfy. Koncem devatenáctého století se stal na krátkou dobu majitelem domu Židovský náboženský spolek a v roce 1897 koupil dům taneční mistr, který ho upravil do dnešní podoby. Na přelomu století v roce 1900 dům koupila tělovýchovná jednota Sokola zařídila zde Sokolovnu. Sokol provedl stavební úpravy budovy a dům se stal dalším „národním domem“ olomouckých Čechů a celá ulice byla pojmenována na Sokolskou – dříve Horní Bělidla.
V objektu pak Sokol sídlil až do roku1925, kdy se přestěhoval do nové Sokolovny na dnešní třídě 17. listopadu.
Po odchodu Sokola se v budově vystřídala řada majitelů, nájemníků a dům byl využíván jako nemocenská pokladna, Československá obchodní beseda a taneční sál mistra Jana Libigera. V roce 1948 dům přešel do správy ČSTV, což se pro dům a sál ve dvorní části mohlo stát osudným.
V osmdesátých letech za účasti ČSTV probíhala neúspěšná rekonstrukce objektu, která byla nakonec zastavena a dům dále chátral. Zvláště dvorní trakt se pak stal nepoužitelným. V roce 1998 dům ve značně zdevastovaném stavu získala rodina Františka Opletala a v roce 2000 pak provedla nejnutnější rekonstrukce hlavního objektu a dvorního traktu. Historický interiér sálu byl rekonstruován, zachovány byly štukové omítky, nově bylo instalováno osvětlení, jeviště, zrcadlová stěna a závěsy. Po rekonstrukci sloužil objekt různým nájemníkům jako například ArtUm, banka Union, Zlatá Rybka a dalším. V dalších letech pak byly prováděny úpravy objektu, které nejsou do dnešního dne úplně dokončeny. Ještě bude provedena konečná rekonstrukce fasády, úprava zahrady a dvorní části.
V současné době v objektu působí mj. Moravské divadlo Olomouc, Základní umělecká škola Campanella a architektonický atelier ARTERA ATELIER s.r.o. Prostor sálu s kavárnou a zahradou je využíván pro divadlo, tanec, výstavy, koncerty, konference, společenské akce, svatby, narozeniny, … Součástí sálu je rovněž kavárna s kuchyňským zázemím a ve vedlejším objektu Sokolská 5 je o víkendech a svátcích zajištěno parkoviště pro 20 automobilů.
Prostor sálu a kavárny má kromě ústředního topení klimatizaci, vzduchotechniku s rekuperací, rolety umožňující zatemnění prostor pro divadelní představení v denní dobu a světelnou a zvukovou technikou na odpovídající technické úrovni.
Zahradní prostor je vybaven letní scénou s krytým pódiem a je možno ho využívat nejen jako zázemí vlastního sálu a kavárny, ale i jako letní divadelní scénu nebo společenský prostor. Další úpravy objektu budou prováděny ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc.
Autorem fotografií je Václav Novák. @vaclavnovakcom.